Affilierede selskaber
Vi kan dele dine oplysninger med andre Philips-enheder, som er en del af Philips Group. Visse Philips-enheder kan f.eks. hjælpe os med at administrere appens infrastruktur eller håndtere dine forespørgsler. Det er kun personer, der strengt nødvendigt har brug for adgang for at kunne opfylde deres job, der behandler dine data.
Tjenesteudbydere
Vi samarbejder med tredjepartstjenesteudbydere, som hjælper os med drift, levering, forbedring, tilpasning, support og markedsføring af vores Tjenester.
Vi videregiver muligvis dine personoplysninger til følgende tjenesteudbydere:
- Udbydere Af IT- Og Cloud-Tjenester
Disse tjenesteudbydere leverer de ydelser, der er nødvendige for at køre appen eller levere Tjenesterne, i form af hardware, software, netværk, datalagring, transaktionstjenester og/eller relateret teknologi.
- Udbydere af analyse- og spørgeskematjenester
Disse tjenesteudbydere leverer de ydelser, der er nødvendige for at udføre appanalyser eller foretage spørgeundersøgelser, i form af hardware, software, netværk, datalagring og/eller relateret teknologi.
Hos Philips stiller vi krav om, at de tjenesteudbydere, vi benytter, har indført lige så omfattende foranstaltninger med hensyn til beskyttelse af personoplysninger, som vi har. Vi stiller krav om, at de tjenesteudbydere, vi benytter, behandler dine personoplysninger i overensstemmelse med vores anvisninger og udelukkende til ovennævnte konkrete formål, at de kun har adgang til de oplysninger, der er nødvendige for at kunne levere en bestemt tjeneste, og at de beskytter dine personoplysninger i tilstrækkeligt omfang.
Andre Tredjeparter
Philips samarbejder muligvis også med tredjeparter, som behandler dine personoplysninger med henblik på egne formål. Inden Philips videregiver dine personoplysninger til tredjeparter, der bruger dem til egne formål, sørger vi for at informere dig herom og/eller indhente dit samtykke i henhold til gældende lov. I så fald opfordrer vi dig til at læse de pågældende tredjeparters erklæringer om beskyttelse af personoplysninger for at få oplysninger om deres praksis med hensyn til behandling af personoplysninger, hvilken type personoplysninger der indsamles, og hvordan oplysningerne bruges, behandles og beskyttes.
Philips sælger af og til en virksomhed eller en del af en virksomhed til et andet selskab. En sådan overdragelse af ejerskab kan medføre, at de af dine personoplysninger, der er direkte knyttet til den pågældende virksomhed, overføres til det selskab, som køber virksomheden. Alle Philips' rettigheder og forpligtelser i henhold til vores erklæring om beskyttelse af personoplysninger kan frit overdrages til et af vores tilknyttede selskaber i forbindelse med en fusion, et opkøb, en omstrukturering eller salg af aktiver, som følge af lovkrav eller på anden vis, og vi overfører muligvis dine personoplysninger til et af vores tilknyttede selskaber eller efterfølgende juridiske enheder eller en ny ejer.
Hvis muligheden er tilgængelig i dit land kan dine personoplysninger blive videregivet til følgende tredjeparter:
- Tredjepartstjenesteudbydere i overensstemmelse med denne erklæring.
- Forsikringsselskaber eller tandlæger/tandplejere. I visse lande kan du tilmelde dig særlige Sonicare-programmer, som gør, at du kan bede Philips om at dele dine personoplysninger med dit forsikringsselskab, tandlæge eller sundhedsudbyder. De personoplysninger, som vi behandler og deler kan omfatte unikke identifikatorer, registreringsoplysninger og tandbørstningsoplysninger, f.eks. din tilknyttede deltagerkode, tandbørstningsdato, -tid, -stempel, -varighed, -dækning og yderligere tandbørstningsdetaljer. Vi kan også analysere, kombinere og sammenholde dine oplysninger for at udarbejde statistikrapporter i overensstemmelse med programmets vilkår. Hvis du tilmelder dig disse programmer, modtager du supplerende oplysninger om, hvordan dine oplysninger håndteres.
I dette tilfælde kan vi behandle og dele dine personoplysninger i henhold til dit samtykke, for at opfylde kontraktmæssige forpligtelser, når vi leverer tjenester til dig, eller på baggrund af vores legitime interesser.
Bemærk, at ved login via din konto til det sociale medie Facebook på Android giver du Facebook adgang til at indsamle følgende oplysninger via deres Facebook SDK:
- Apphændelser: Dette gælder for generiske apphændelser (f.eks. appinstallation eller start af appen) og andre typer standardlogføring af produktoplysninger (f.eks. indlæsning af SDK eller SDK-ydeevne).
- Konfigurationsdata: Når en bruger har logget ind, udfører SDK'et periodiske baggrundsanmodninger for automatisk at administrere adgangstokenets levetid.
- Fejloplysninger: SDK'et indsamler fejloplysninger, herunder ved initialiseringen af SDK'et, hvilket kan inkludere et bruger-id for personer, der er logget på Facebook.
- Kortsigtede data: SDK'et måler nogle brugeraktiviteter til formål, der vedrører håndtering af svindel og misbrug. Disse data opbevares kun i en meget periode for personer, der er ikke er logget på Facebook.
Facebook indsamler muligvis også analysedata vedrørende din brug af SDK'et, oplysninger om navnet på den app, du bruger, den dato, du godkendte login'et, og en eventuel webadresse, der har relation til dit login. Du kan få mere at vide om, hvordan Facebook bruger dine oplysninger, ved at læse Facebooks Datapolitik. Bemærk, at funktionen til login via Facebook er helt valgfri, og vi giver dig altid mulighed for at logge på med din Philips-konto.
Endelig kan vi, hvis det er påkrævet i henhold til lovgivningen eller nødvendigt for at beskytte vores rettigheder, dele dine oplysninger med offentlige myndigheder.